خانه / نقد و بررسی فیلم و سریال / مهاجم مقبره (Tomb Raider) می‌توانست فرمول تکراری فیلم‌های اقتباسی از روی بازی را عوض کند

مهاجم مقبره (Tomb Raider) می‌توانست فرمول تکراری فیلم‌های اقتباسی از روی بازی را عوض کند

هالیوود چند سالیست که دنبال یک قهرمان زن میگردد تا بتواند آن را سمبل قهرمانان مونث در عالم سینمایش کند. شاید موفقترین نمونه این قهرمان زن پارسال در فیلم واندروومن (زن شگفتانگیز) رخ داد که توانست هم با فروش بالایش و هم جذب نظر مثبت منتقدین و مخاطبان، اسمی برای خود در کند و تبدیل به بت قهرمانان مونث در سینما شود. دیگر شخصیتهایی که تاکنون هالیوود روی آنها انگشت گذاشته بنا به دلایل مختلف نتوانستند آن موفقیتی را که باید و شاید کسب کنند و حالا بعد از بیش از ده سال، کمپانیها سراغ یکی از اولین قهرمانان زن در عالم سینمای اکشن رفتهاند: لارا کرافت. شخصی که خود برخاسته از یک سری بازی کامپیوتری با نام تامب راید (مهاجم مقبره) است و همه طرفدارانش متفق القول معتقدند که لارای داخل بازیها به مراتب از لارای سینمای هالیوود در سالهای آغازین قرن بیستویکم بهتر بوده. آنجلینا جولی در آن زمان با ایفاگری نقش لاراکرافت توانست اسم و رسمی برای خود بیافریند و تبدیل به یک سوپراستار شود به طوری که چهره خاص او در برخی از بازیهای بعدی تامب رایدر تاحدی مورد استفاده قرار گرفت ولی کم کم با گذر زمان لارا کرافتی که جولی به آن روح داده بود از یادها رفت.

خود استودیو سازنده بازی هم چند سالی بیخیال این شخصیت در عالم جهان صنعت گیم شد و در سال ۲۰۱۳ با بازسازی (به اصطلاح فنی باید گفت ریبوت) این فیلم دوباره این شخصیت را وارد کارزار بازیبازان کرد و این اثر با استقبال خوبی در زمان خود مواجه شد. حالا که سری بازیهای جدید تامب رایدر در اوج محبوبیت خود قرار دارد و نسخه جدید آن هم در شهریورماه سال جاری برای طرفداران عرضه خواهد شد، هالیوود فرصت را مغتنم شمرده و شخصیت لارا کرافت را بار دیگر با تیمی جدید بازآفرینی کرده است.

 نقد و بررسی فیلم توم ریدر Tomb Raider مهاجم مقبره

همانطور که احتمالا میدانید در عالم سینما قانون نانوشتهای وجود دارد مبنی بر اینکه اکثر سریالها و فیلمهای سینمایی اقتباسی از بازیهای کامپیوتری با شکست مواجه خواهند شد و نمیتوانند مورد مقبول طرفداران و منتقدان قرار بگیرند. شاید آخرین باری که یک فیلم خوب بر اساس یک بازی دیدیم را هیچ وقت به یاد نیاوریم چرا که تا به امروز چنین اثری ساخته نشده و جملگی این آثار در رده فیلمهای ضعیف قرار میگیرند که حتی در گیشه هم موفقیت چندانی به دست نمیآورند. اما آیا مهاجم مقبره جدید سینما توانسته این فرمول را با بازیگر اسکاریاش در نقش لارا کرافت یعنی آلیشیا ویکاندر(بازیگر سوئدی که انتخاب او به عنوان نقش لارا کرافت با اصالت انگیسی با مخالفتهایی همراه بود) را درهم بشکند؟ خیلیها این امید را داشتند ولی درواقع باید گفت که خیر، متاسفانه تامب رایدر هم به همین فرمول تکراری دچار شده است.

نقد و بررسی فیلم توم ریدر Tomb Raider مهاجم مقبره

کارگردان نروژی تبار فیلم که اولین بار است در هالیوود پشت دوربین قرار گرفته، رور اوتاگ ، داستانی که برای فیلم انتخاب کرده یک پیادهسازی تقریبا موبهمو از بازی این سری در سال ۲۰۱۳ است. لارا کرافت دختر یک استاد دانشگاه و باستانشناس است که پدرش در دوران کودکی به یک سفر اکتشافی و کاری رفت و هیچگاه برنگشت. لارا حالا برخلاف خواسته پدرش و هوش و استعدادی که دارد، قید تحصیلات آکادمیک را زده و مشغول به سرگرمیهای دیگر است. او روزی به یک سری از اسناد و مدارک از پدرش دست پیدا میکند که بر اساس آنها مشخص میشود پدر او به جزیرهای دورافتاده در ژاپن رفته تا بتواند با پیدا کردن مقبرهای راز یکی از خداوندگاران باستانی این مردم را کشف کند. پدر در نواری ویدویی که از خودش به جا گذاشته از لارا میخواهد در صورت عدم بازگشت او تا چند سال بعد تمامی این مدارک را بسوزاند چرا که احتمالا راز جزیره سرخ هولناکتر از این مسایل است که دست آدمهای نابکار بیفتد. لارای سرکش اما نافرمانی میکند و با همراهی چندتن به جزیره میرود تا پدرش را بیابد غافل از اینکه نمیداند در این جزیره چه ماجراهایی در انتظار اوست.

نقد و بررسی فیلم توم ریدر Tomb Raider مهاجم مقبره

فیلم مهاجم مقبره به دلیل وفاداری بودن بیش از حد به بازی سال ۲۰۱۳ برای بازیبازان چرخش داستانی چندان جدیدی ندارد و صرفا به تصویر در آمدن صحنههای داخل بازی به صورت یک فیلم لایواکشن را به ارمغان آورده است. این مساله به خودی خود چندان بد نیست ولی مشکل آنجاست که پیشینه لاراکرافت برخلاف بازی حدود یک سوم از فیلم را دربر میگیرد که همین موضوع آغاز فیلم را بسیار کند و حوصلهسربر میکند. در قسمت دوم فیلم که لارا وارد جزیره می شود هم مشکل از جای دیگری لنگ میخورد، لارا کرافت فیلم مانند یک کاراکتر در بازی کامپیوتری شده که با پریدن به اینور آنور و ژانگولربازی تبدیل به قهرمانی با تیرکمان میشود که در برابر لشکری مسلح ایستادگی میکند.

نقد و بررسی فیلم توم ریدر Tomb Raider مهاجم مقبره

لارا کرافت در این صحنهها بیشتر شبیه یک ابرقهرمان میشود تا قهرمانی رئال و زمانی که موضوع نجات دنیا توسط او پیش میآید (امری که در بازی به هیچ وجه وجود نداشت) این کلیشه را نخ نماتر میکند. آلیشیا ویکندر در نقش بزنبهادر داستان توانسته به خوبی ایفاگری کند و بدنی ورزیده و آماده را برای این نقش مهیا کرده ولی پتانسیل قدرت بازیگری او در لابهلای صحنههای متعدد اکشن تاحد زیادی گم میشود. دیگر بازیگران فیلم اما همان یک مقدار پتانسیل را نیز نداشته و نقشآفرینی خود را تبدیل به فاجعه میکنند بهطوری که فکر میکنید اینافراد همان شخصیتهای داخل بازی با هوش مصنوعی هستند و نه انسانی با پوست و گوشت و خون!

نقد و بررسی فیلم توم ریدر Tomb Raider مهاجم مقبره

مهاجم مقبره در بخش فنی با در نظر گرفتن استفاده بیش از حد از پرده سبز و جلوههای ویژه قابل قبول است اما در بخش فیلمنامه و کارگردانی درهم و آشفته است و این عدم تناسب ضربه بزرگی به آن زده. فیلمبرداری سکانسها قابل قبول است اما طراحی صحنه این سکانسها (به ویژه موقعیتهای داخل مقبره و…) به شدت قدیمی و تداعی کننده ایندیاناجونز سی چهل سال پیش است.

نقد و بررسی فیلم توم ریدر Tomb Raider مهاجم مقبره

توم ریدر یا همان مهاجم مقبره میتوانست در صورت تزریق کمی خلاقیت در خط داستانی و رئالتر کردن صحنههای اکشن و استفاده از بازیگران مناسبتر در نقشهای فرعی، تبدیل به اثری به مراتب بهتر شود ولی گویا تیم پشتصحنه به اسم و رسم و محبوبیت این شخصیت در بین بازیبازان اکتفا کرده و با زیاد کردن شعله اکشن فیلم ، این توهم را داشتهاند که از پس ماموریتشان برآمدهاند. فیلم مهاجم مقبره از این نظر که قهرمان زن زیبارو و خوشاندامش را با موضوعات جنسی به رخ نمیکشد و از آن به عنوان یک ابژه جنسی استفاده نمیکند، قابل احترام است ولی کاش این احترام در دیگر بخشهای فیلم نیز صورت میگرفت تا شاهد اثری درخور این کاراکتر و دنیای پر رمز و رازش باشیم.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی فیلم پروژه فلوریدا (The Florida Project)

نوشته مهاجم مقبره (Tomb Raider) می‌توانست فرمول تکراری فیلم‌های اقتباسی از روی بازی را عوض کند اولین بار در فیلمجی پدیدار شد.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

دعوای دختر بروس لی با تارانتینو بالا گرفت/ پاسخ تند شنون لی

شنون لی دختر بروس لی فقید در پاسخ به اظهار نظر جدید کوئنتین تارانتینو درباره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *